Home
Law
Prevent Genocide International 


Neni II - - Konventës për parandalimin dhe dënimin e krimit të gjenocidit

(Konventës për Gjenocid, Konventës për Pengimin dhe Dënimin e krimit të Gjenocidit)
Adoptuar nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së më 9 dhjetor 1948,
bërë nga Republika e Shqipërisë më 12 maj 1955
List of parties to the Convention (UNHCHR status report), Nations that are NOT party to the Convention (this website)

Article 6 of the Rome Statute of the International Criminal Court in Croatian
Adopted was adopted on 17 July 1998 by the United Nations Diplomatic Conference of Plenipotentiaries
on the Establishment of an International Criminal Court in Rome on July 17, 1998.
Entry into force: Not yet in force.
Albania signed the Rome Statute on July 18, 1998.
Ratifications and signatures (UN website)

The texts of Article II and Article 6 include the same international definition of genocide.
[Genocide Convention, Article II only - two versions]
______________________

Neni II: Konventa pėrcakton veprimet tė cilat pėrbėjnė krimin e gjenocidit. Sipas saj, (neni 2) gjenocid konsiderohet cilido nga veprimet e mėposhtme, i kryer me qėllim qė tė zhduket plotėsisht ose pjesėrisht njė grup kombėtar, etnik, racor ose fetar. Kėtu bėn pjesė:

(a) vrasja e anėtarėve tė grupit;
(b) lėndimi i rėndė fizik ose mental i anėtarėve tė grupit;
(c) vėnia e grupit qėllimisht nė aso kushte tė jetės qė duhet tė sjellin zhdukjen e plotė fizike ose tė pjesshme tė tij;
(d) ndėrmarrja e masave drejtuar nė pengimin e lindjeve brenda grupit; dhe
(e) transferimi i dhunshėm i fėmijėve nga njė grup nė tjetrin.

Neni II: "Aktet qė i kryejnė autoritetet shtetėrore ose personat privatė, me qėllim qė tė zhduket nė tėrėsi ose pjesėrisht grupi kombėtar, etnik, racor ose religjioz si i tillė, qė pėrfshijnė:

(a) vrasjen e anėtarėve tė grupit;
(b) shkaktimin e lėndimeve serioze trupore ose mentale anėtarėve tė grupit;
(c) imponimin e qėllimtė grupit tė aso kushteve tė jetesės qė synojnė zhdukjen e plotė ose tė pjesshme fizike;
(d) imponimin e masave me qėllim tė pengimit tė lindjeve brenda grupit; dhe
(e) transferimin e dhunshėm tė fėmijėve nga grupi nė grupin tjetėr"

Statuti I Romės I Gjykatės Ndėrkombėtare Penale
Neni 6: Gjenocidi

Pėr qėllimet e kėtij Statuti, "gjenocidi" nėnkupton cilindo nga aktet vijuese, tė kryera me qėllim tė shkatėrrimit, nė tėrėsi apo pjesėrisht tė grupit nacional, etnik, racial apo fetar, siç janė:

(a) Vrasja e anėtarėve tė grupit;
(b) Shkaktimi i lėndimeve serioze trupore apo mendore, anėtarėve tė grupit;
(c) Shkaktimi i qėllimshėm nė grup i kushteve tė tarėve tė jetės, tė parashikuara qė tė sjellin shkatėrrimin e tij fizik tė plotė ose tė pjesshėm;
(d) Imponimi i masave me qėllim tė, parandalimit tė lindjeve brenda grupit;
(e) Transerimi i dhunshėm i fėmijėve tė grupit nė grupin tjetėr.


Ligj Nr.8489. Datë: 19.5.1999, "Për tërheqjen e rezervës së nenit IX të Konventës "Për parandalimin dhe dënimin e krimit të gjenocidit", adoptuar nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së më 9 dhjetor 1948, bërë nga Republika e Shqipërisë më 12 maj 1955" http://www.parlament.al/kom-kuv/ligjet/ligjet.html

Prof. dr. Zejnullah Gruda, Nėnkryetar i KMDLNJ, Shfaqja dhe historiku i Gjenocidit, p. 29-42; Buletini Kėshilli pėr Mbrojtjen e tė Drejtave e tė Lirive tė Njeriut - Prishtinė Viti X Nr. 15 1 prill (30 qershor 2000) Pėr botuesin: Prof. dr. Pajazit Nushi Adresa: 38000 Prishtinė, Kosovė Tel/Fax: +381 38 549; 549 007 E-mail: kmdlnj@albanian.com & cdhrf@albanian.com

Pėrcaktimi i Gjenocidit: Ky term u formulua nė vitin 1943 nga juristi hebre polak Rafael Lemkin dhe pėrbėhet nga fjala greke "genos" (racė, fis) dhe fjala latine "cide" (me vra). Ėshtė njohur si krim nė ligjin ndėrkombėtar nga OKB-ja qė nė vitin 1951.


Prevent Genocide International
info@preventgenocide.org
 

Krimet kundėr njerėzimit

Krimet e luftės